Головний зміст

638505 w 300Законопроектом «Про Конституційний Суд України» запроваджується принципово нова процесуальна позиція для теперішнього законодавства – amici curiae (лат. Друзі суду).

 

 

 

 

 

 

Даний інститут існує в багатьох західних демократіях. Завдання «друзів суду» надати суду письмову позицію, в якій висвітлити  аспекти справи, на які сторони не звернули увагу, а також привернути увагу суду на можливий вплив судового рішення на правовідносини, які не є предметом розгляду в даному провадженні.

Так, наприклад, у справі про неконституційність певної норми закону «друг суду» може звернути увагу суддів на те, що дана норма може бути як конституційною, так і неконституційною - залежно від конкретного аспекту її застосування. Така позиція може переконати суд визнати норму неконституційною тільки щодо певного аспекту її застосування.

Позиція «друга суду» приєднується до матеріалів справи, але суд не зобов'язаний на неї реагувати, хоча і має право викликати таку особу в судове засідання для дачі пояснень.

Враховуючи, що Конституційний Суд України вирішує питання національної важливості, що впливають на життя всіх жителів держави, введення такого «погляду ззовні» є реальним законним аргументом для забезпечення впливу на конституційний процес осіб, які не є безпосередніми сторонами у справі, але на яких рішення суду може вплинути.

В даний час Конституційний Суд України застосовує таку практику - запрошуючи наукові установи та органи державної влади подавати свої висновки щодо конституційних подань.

Джерело: yaizakon.com.ua