Головний зміст

acociacВ ході обговорення проблемних питань на засіданні Громадської організації «Асоціація слідчих суддів України» було виявлені найбільш актуальні проблеми, які негативно впливають на здійснення кримінального судочинства.
 
 
 
 
 
 
Вимоги ч. 2 ст. 31 КПК України унеможливлюють розгляд кримінальних проваджень у терміни, передбачені законодавством.
 
Згідно ч. 2 ст. 31 КПК України, кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів.
 
Під час формування колегій для розгляду даної категорії кримінальних проваджень виникає низка проблем. А саме: участь суддів у досудовому розслідуванні, заявлення суддями самовідводів, закінчення повноважень у суддів щодо здійснення ними правосуддя, знаходження суддів у відпустках, відрядженні, на лікарняних. В судах з невеликою кількістю суддів, в яких неможливо створити нову колегію, вище вказана норма закону щодо обов’язкового колегіального розгляду призводить до направлення кримінальних проваджень до апеляційного суду для визначення підсудності, а в інших судах до зміни складу колегії та проведення судового розгляду спочатку.
 
Таким чином, формування колегії по даній категорії кримінальних проваджень негативно впливає на розумні строки розгляду кримінальних проваджень, внаслідок чого порушуються права людини, що породжує скарги від учасників кримінального провадження.
 
В численних рішеннях у справах проти України Європейський суд нагадує, що роль національних судів в організації судових проваджень у тому, щоб зробити їх швидкими та ефективними.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
В зв’язку з чим, Громадська організація звернулась до суб’єкта законодавчої ініціативи з листом щодо ініціювання законодавчих змін до ч. 2 ст. 31 КПК України, а саме: пропонується, щоб кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, за клопотанням обвинуваченого, здійснювалось колегіально судом у складі трьох професійних суддів.
 
Дані зміни дадуть змогу суддям прискорити розгляд кримінальних проваджень, що позитивно вплине на права сторін та на роботу судів України в цілому.
 
Пропозицію Громадської організації щодо внесення змін до ч. 2 ст. 31 КПК України підтримали й інші суди України.